piątek, 17 czerwca 2011

Różnica pomiędzy akwarium HT i LT

Temat stary jak akwarystyka roślinna, nie ma jakiegoś określonego kryterium kiedy kończy się LT a zaczyna HT. Zresztą zacznijmy od rozwinięcia tych skrótów:

  • HT (ang.High technology) - wysoka technologia
  • LT (ang. Low technology) - niska technologia
Dla wielu akwarystów "HT akwarium" musi posiadać światło powyżej 0.5 w/l, suplementację Co2, aktywne podłoże, nawożenie do słupa wody, uzdatnianą wode RO, system stałej podmiany wody, komputer sterujący oświetleniem, PH, ogrzewaniem, chłodzeniem itp. Tak naprawdę ilość sprzętu jaki można obecnie podpiąć do akwarium jest ograniczona tylko naszą wyobraźnią. Nie wspomniałem nawet o filtrze ale to dla każdego akwarysty jest chyba naturalne.
Natomiast akwarium LT powinno być dokładnym przeciwieństwem, właściwie powinno się obyć nawet bez filtra. Najlepszym propagatorem akwariów LT jest Diana Walstad, zresztą napisała książke na ten temat która powinna być obowiązkową lekturą każdego akwarysty LT. Nie ważne czy zgadzamy się z jej teoriami czy nie pozwala spojrzeć na akwarystykę z nieco innego punktu widzenia.

Ja stosuję podział tylko i wyłącznie światła, dla mnie wszystko powyżej od 0.5 w/l jest HT do 0.3w/l może to być prawdziwe LT natomiast wartości pośrednie dają mieszankę tych dwu technik. Ktoś spyta dlaczego ?
Otóż światło jest jednym z głównych czynników napędzających wzrost roślin, z własnego doświadczenia wiem że w akwarium do 0.3w/l możemy się obejść bez Co2, i w przypadku substratu pod żwirowego nawet można będzie odpuścić nawożenie a w przypadku małej obsady rybnej i bez częstych podmian a może i nawet bez filtra. Po osiągnięciu 0.5 w/l bez Co2, nawożenia itp nie uda się nam osiągnąć równowagi w zbiorniku (chociaż są akwaryści którzy twierdzą że im się to udaje) a już na pewno nie będzie to łatwe. Generalnie im silniejsze światło tym prowadzenie zbiornika jest trudniejsze i wymaga większej wiedzy.

Dlaczego wybieramy HT lub LT ?

Po przeczytaniu wstępu każdy rozsądny człowiek zapyta po co ludzie wydają kasę i poświęcają czas na utrzymanie HT skoro można wybrać LT. Powodów jest kilka, najczęstszym z nich jest estetyka. Po prostu jest cała masa gatunków roślin które nie będą rosły w słabym świetle lub nie będą tak intensywnie wybarwione i dorodne jak ich koledzi z LT. Innym z powodów jest po prostu kasa :) czyli hodowla roślin w celach handlowych, w dobrze prowadzonym zbiorniku HT przyrosty roślin są kilkukrotnie szybsze niż w LT. I ostatni z powodów którego nie trzeba chyba specjalnie tłumaczyć  to zamiłowanie do techniki.

Dla kogo w takim razie jest LT ?

Zbiornik "low technology" poleciłbym każdemu początkującemu akwaryście roślinnemu, powody tego są następujące:
  1. Koszty - koszty założenia i utrzymania zbiornika są akceptowalne dla przeciętnego śmiertelnika, a nigdy nie wiadomo czy początkujący "aquascaper" nie zniechęci sie po częstych na początku porażkach i nie odstawi zbiornika w popularny kąt :)
  2. łatwość utrzymania - taki zbiornik wiele wybacza i nie wymaga rozległej wody na temat chemii wody
  3. możliwość rozwoju - w każdej chwili jeśli poczujemy się na siłach możemy dołożyć światła, podłączyć Co2 itd.
Kolejną grupą ludzi którzy powinni wybrać Lt to ludzie mający mniej czasu na prowadzenie zbiornika. Jeśli nie masz możliwości codziennego doglądania zbiornika wybierz Lt (wiem że skrytykują mnie akwaryści którzy stosują automatyczne dozowniki nawozów, upsy do podtrzymania prądu itp. ale jak wszyscy wiemy technika często zawodzi i codzienny dozór jest wskazany)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz